Additional 10% off on all items Stackable Discount

Asian Techno 293 Windsurfing Championship 2023

43rd Singapore Open Windsurfing Championships 2024

Race Details

Date: Feb 22 - 25 2024

Local Time: Timezone: Asia/Singapore

Location: Aloha Sea Sports Centre1212 ECP, E2 Area E Car Park, Singapore 449886

43rd Singapore Open Windsurfing and Foiling Champion

CWSS & Aloha Seasports Centre

Foil results (iQFOiL / Windfoil / Wingfoil)

Masters Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st WindFoil Masters Joon Chyi Huey SGP11 1.0 1.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 10.0 7.0
2nd WindFoil Masters Chan Hian Gee 3 (3.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 11.0 8.0
3rd WindFoil Masters Christopher Paul Newman GBR88 2.0 3.0 1.0 3.0 3.0 (4.0 DNC) 16.0 12.0

 

Open Division
Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st WingFoil Open Lo Jun Hao 7 2.0 1.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (6.0) 19.0 10.0
2nd WingFoil Open Hatano Ryusai 1 1.0 (3.0) 3.0 1.0 1.0 (7.0 OCS) 2.0 3.0 1.0 22.0 12.0
3rd WingFoil Open Jackson Ho 9 (3.0) 2.0 1.0 (3.0) 2.0 2.0 3.0 2.0 3.0 21.0 15.0
4th WingFoil Open James Feathers 5 4.0 4.0 (7.0 DNF) 4.0 (7.0 DNF) 4.0 4.0 5.0 2.0 41.0 27.0
5th WingFoil Open Felix Rodolf Knick 6 (5.0) (7.0 DNF) 4.0 5.0 4.0 3.0 5.0 4.0 5.0 42.0 30.0
6th WingFoil Open Andrew Lees 3 (7.0 DNF) (7.0 DNF) 7.0 DNF 6.0 7.0 DNF 5.0 6.0 6.0 4.0 55.0 41.0

 

Youth Girl Division

 

Sailed: 17, Discards: 3, To count: 14, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 Total Nett
1st iQFoil Youth Girl Alfionnah Mae Gonzalez 03 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 24.0 18.0
2nd iQFoil Youth Girl Angyal Chew 1 (2.0) (2.0) 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 27.0 21.0

Youth Boy Division

Sailed: 17, Discards: 3, To count: 14, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 Total Nett
1st iQFoil Youth Boy Dhenver John C. Castillo PHI31 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 18.0 14.0
2nd iQFoil Youth Boy John Wong SGP36 (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 35.0 27.0
3rd iQFoil Youth Boy Jonathan Chan SGP29 (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 3.0 3.0 3.0 2.0 (4.0) (5.0) 3.0 3.0 3.0 52.0 40.0
4th iQFoil Youth Boy Muhammad Razin Bin Mohd Airudin SGP152 4.0 4.0 (5.0) 4.0 4.0 5.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 5.0 4.0 4.0 (7.0 DNF) (6.0) 76.0 58.0
5th iQFoil Youth Boy Ethan Quek SGP28 (7.0 DNF) 5.0 4.0 5.0 5.0 4.0 5.0 5.0 5.0 (6.0) 5.0 5.0 3.0 3.0 5.0 (7.0 DNF) 5.0 84.0 64.0
6th iQFoil Youth Boy Lucas Quek SGP18 5.0 6.0 6.0 6.0 (7.0 DNF) (7.0 DNF) (7.0 DNF) 6.0 7.0 DNF 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNF 4.0 108.0 87.0

Women Division

Sailed: 17, Discards: 3, To count: 14, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 Total Nett
1st iQFoil Women Angel Chew SGP42 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0) (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 24.0 18.0
2nd iQFoil Women Marsha Shahrin SGP73 (3.0 DNC) (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 37.0 28.0

Men Division

Sailed: 19, Discards: 3, To count: 16, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 Total Nett
1st iQFoil Men Elkan Oh SGP52 3.0 2.0 (5.0) 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 (5.0) 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 (6.0) 45.0 29.0
2nd iQFoil Men John Harold Madrigal PHI78 1.0 (6.0) (4.0) 1.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 1.0 4.0 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 2.0 3.0 2.0 48.0 34.0
3rd iQFoil Men Renz Angelo C. Amboy PHI19 2.0 1.0 3.0 (6.0) (4.0) 2.0 (6.0) 3.0 2.0 3.0 4.0 3.0 1.0 3.0 3.0 4.0 3.0 1.0 3.0 57.0 41.0
4th iQFoil Men Andrei Tugade PHI27 4.0 4.0 2.0 3.0 (6.0) 5.0 5.0 4.0 4.0 2.0 1.0 4.0 (6.0) 4.0 5.0 2.0 4.0 (7.0) 1.0 73.0 54.0
5th iQFoil Men Keo Pheanon CAM1 5.0 3.0 1.0 2.0 3.0 3.0 4.0 (6.0) 5.0 5.0 2.0 5.0 4.0 (6.0) 4.0 5.0 (6.0) 2.0 4.0 75.0 57.0
6th iQFoil Men Jerroll Lo SGP2 (6.0) 5.0 (6.0) 5.0 5.0 6.0 3.0 5.0 6.0 6.0 6.0 6.0 5.0 5.0 (8.0 UFD) 6.0 5.0 5.0 5.0 104.0 84.0
7th iQFoil Men Hen Sophy CAM2 (7.0) (7.0) 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 (8.0 DNF) 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 6.0 7.0 7.0 6.0 7.0 132.0 110.0

Fin results (Techno / RS:One / RS:X)

Results are provisional as of 17:54 on February 25, 2024

Boy Division

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 Total Nett
1st Techno 293 Plus (TPlus) Boy Jhairo Gabriel A. Presto PHI116 1.0 1.0 (6.0 UFD) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 25.0 14.0
2nd Techno 293 Plus (TPlus) Boy Sem Brospov CAM1 2.0 2.0 1.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 (4.0) 2.0 3.0 3.0 3.0 2.0 (4.0) 37.0 26.0
3rd Techno 293 Plus (TPlus) Boy Keo Phearun CAM2 3.0 (6.0 UFD) (6.0 UFD) 1.0 3.0 4.0 3.0 (6.0 UFD) 2.0 4.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 45.0 27.0
4th Techno 293 Plus (TPlus) Boy Fadli Muhammad Nuralamsyah INA17 4.0 3.0 2.0 (6.0 UFD) 4.0 3.0 (6.0 UFD) (6.0 UFD) 3.0 3.0 4.0 4.0 4.0 4.0 3.0 59.0 41.0
5th Techno 293 Plus (TPlus) Boy Muhammad Viko Wijanarko INA88 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 90.0 72.0

Junior Boy Division

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 Total Nett
1st Techno 293 (T293) Junior Boy Trevor Ng SGP45 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) (2.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 21.0 15.0
2nd Techno 293 (T293) Junior Boy Jonas Haris Knick SGP39 2.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 27.0 18.0
3rd Techno 293 (T293) Junior Boy Tan Yi En Axl SGP82 (5.0 DNF) 3.0 3.0 2.0 3.0 2.0 3.0 3.0 (5.0 DNF) 2.0 3.0 3.0 (5.0 DNF) 3.0 5.0 DNF 50.0 35.0
4th Techno 293 (T293) Junior Boy Michael Lim SGP38 3.0 (5.0 DNS) (5.0 DNF) (5.0 UFD) 5.0 DNF 4.0 4.0 5.0 DNS 5.0 DNF 5.0 DNS 4.0 5.0 DNS 3.0 5.0 DNF 5.0 DNF 68.0 53.0

Youth Girl Division

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 Total Nett
1st Techno 293 (T293) Youth Girl Marcella Wilson Villaceran MAS1133 (1.0) (5.0 UFD) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 19.0 12.0
2nd Techno 293 (T293) Youth Girl Nur Alya Izzati Bt Mohd Tariki MAS21 (2.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 31.0 23.0
3rd Techno 293 (T293) Youth Girl Kornkanya Pantong THA17 3.0 2.0 (5.0 UFD) (5.0 UFD) 3.0 3.0 (5.0 UFD) 2.0 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 3.0 3.0 48.0 33.0
4th Techno 293 (T293) Youth Girl Aulia Deswita Pratiwi INA27 (4.0) 3.0 3.0 3.0 (4.0) (4.0) 3.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 56.0 44.0

Youth Boy Division

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 Total Nett
1st Techno 293 (T293) Youth Boy Al Jazmin Afif Bin Zulkifeli MAS23 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 UFD) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 31.0 16.0
2nd Techno 293 (T293) Youth Boy Muhammad Haziq Naufal Bin Abdullah MAS22 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 29.0 19.0
3rd Techno 293 (T293) Youth Boy Yukito Kajimura JPN 236 1.0 3.0 (4.0) (4.0) 3.0 3.0 2.0 2.0 (4.0) 2.0 3.0 3.0 3.0 4.0 1.0 42.0 30.0
4th Techno 293 (T293) Youth Boy Lucqmann Racheed MAS11 4.0 (5.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 3.0 5.0 3.0 4.0 4.0 5.0 (7.0) (7.0) 5.0 66.0 47.0
5th Techno 293 (T293) Youth Boy Achmad Fathir Pasiangan INA1 5.0 4.0 5.0 (10.0 UFD) 6.0 (9.0) 4.0 4.0 5.0 6.0 (7.0) 4.0 4.0 5.0 6.0 84.0 58.0
6th Techno 293 (T293) Youth Boy Wachirawit Thonup THA10 7.0 8.0 7.0 (10.0 UFD) (9.0) 5.0 (10.0 UFD) 6.0 7.0 5.0 6.0 7.0 6.0 3.0 3.0 99.0 70.0
7th Techno 293 (T293) Youth Boy Mark Wong SGP34 (8.0) 6.0 6.0 5.0 7.0 6.0 5.0 (8.0) 6.0 (8.0) 8.0 6.0 5.0 8.0 8.0 100.0 76.0
8th Techno 293 (T293) Youth Boy Wachirawit Manbunrung THA11 6.0 7.0 (10.0 UFD) (10.0 UFD) 5.0 7.0 (10.0 UFD) 7.0 9.0 7.0 5.0 8.0 8.0 6.0 7.0 112.0 82.0
9th Techno 293 (T293) Youth Boy Lukas Hadi Knick SGP31 (10.0 UFD) (10.0 UFD) 8.0 6.0 8.0 8.0 (10.0 UFD) 10.0 UFD 8.0 9.0 9.0 10.0 DNF 9.0 10.0 DNF 10.0 DNF 135.0 105.0

Women Division

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Windsurfer LT Women Aida Khalid 4 (3.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 12.0 7.0
2nd Windsurfer LT Women Khoo Chuyi 5 1.0 1.0 (2.0) (4.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 15.0 9.0
3rd Windsurfer LT Women Huda 3 2.0 3.0 (4.0) 2.0 (4.0) 3.0 4.0 3.0 25.0 17.0
4th Windsurfer LT Women Lim Yun Xin 9 (5.0) (5.0) 3.0 3.0 3.0 5.0 3.0 4.0 31.0 21.0
5th Windsurfer LT Women Victoria Kang Hui Min 6 4.0 4.0 (5.0) 5.0 5.0 4.0 (6.0) 5.0 38.0 27.0
6th Windsurfer LT Women Wee Jia Ning Gladys 14 (8.0 DNF) 6.0 (8.0 DNF) 6.0 6.0 6.0 5.0 6.0 51.0 35.0
7th Windsurfer LT Women Perissa Yap 15 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNF 8.0 DNF 8.0 DNS 7.0 63.0 47.0

Men Division

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Windsurfer LT Men Reynold Chan 10 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2nd Windsurfer LT Men Joshua Choo 17 (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 17.0 12.0
3rd Windsurfer LT Men Melvin Huang 16 (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 3.0 (5.0) 25.0 17.0
4th Windsurfer LT Men Terence Tan Zhi Xiang 7 4.0 4.0 (6.0) (5.0) 4.0 4.0 5.0 4.0 36.0 25.0
5th Windsurfer LT Men Aaron Allwood 13 (5.0) (5.0) 5.0 4.0 5.0 5.0 4.0 3.0 36.0 26.0
6th Windsurfer LT Men Max Teo Wei Kang 8 (8.0 DNF) 7.0 4.0 6.0 6.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 6.0 53.0 37.0
7th Windsurfer LT Men Darryl Chong Hern Jin 12 (8.0 DNF) 6.0 7.0 7.0 7.0 (8.0 DNF) 6.0 7.0 56.0 40.0

Grand Master Division

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division First Name Sail No R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Windsurfer LT Grand Master Lemmy Teo 11 1.0 (3.0) (2.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 12.0 7.0
2nd Windsurfer LT Grand Master Joe Chua 1 (3.0) 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 16.0 10.0
3rd Windsurfer LT Grand Master Ron Tay 2 2.0 2.0 (4.0) 3.0 1.0 3.0 3.0 (5.0 UFD) 23.0 14.0
4th Windsurfer LT Grand Master Ronnie Tan 15 4.0 4.0 3.0 4.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 35.0 25.0